Hemel Yangın Geciktiriciler

Hemel Yangın Geciktiriciler Hemel Yangın Geciktiriciler

YANGIN GECİKTİRİCİ CİLA SİSTEMLERİ

Ahşabın hemen tutuşmasını önleyerek yangının ilerleme hızını azaltan ve toksik duman çıkarmayan Sayerlack Yangın Geciktirici Cila Sistemleri, insanların topluca bulunduğu kapalı ve riskli mekanlarda yangına karşı ek güvenlik sağlıyor: Mekanın güvenli biçimde boşaltılması için gereken zamanı kazandırıyor.

Tüm iç mekan ahşap yüzeylerde uygulanabilen Sayerlack Yangın Geciktiriciler; kamu binaları, ofisler, bankalar, havaalanları, tren istasyonları, oteller, kongre merkezleri, mağazalar, okullar, tiyatro ve sinema salonları, gemiler, tekneler, hastaneler vb. için idealdir.

Sayerlack Yangın Geciktirici Cilalar çünkü:

• Uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip,
• Ahşap koruma teknolojilerinde dünya lideri Arch tarafından üretildi,
• Kaliteli bir ciladan beklediğiniz tüm niteliklere sahip,
• Üstelik Türkiye’de, 1997’den beri arkasında Hemel var.

Sayerlack Yangın Geciktirici Cila Sistemleri:

(1) Şeffaf cila sistemi (TA) : TU 22- dolgu verniği
TZ 22xx – son kat cila (mat, ipekmat,parlak)
(2) Beyaz lake sistemi (TB) : TU 22/13 – beyaz astar
TZ 22xx/13 – son kat beyaz boya (mat, ipekmat,parlak)
(3) Renkli lake sistemi (TC) : TU 22/13 – beyaz astar
TZ 22xx/xx – son kat renkli boya (mat, ipekmat,parlak)
(4) Su bazlı lake sistemi (TD) : AF 22/xx –beyaz astar ve renkli lake son kat (mat)

Neden yangın geciktirici?

Bir yangın başladığında alevlerin yayılmasını önlemek için kazanılan her saniye insan hayatını kurtarmak için çok belirleyicidir. Yangın geciktirici cilaların kullanım amacı da insanların toplu olarak bulundukları kapalı mekanlarda yangın çıktığı anda tahliyeyi sağlayacak yeterli zamanı sağlamaktır. Böylece bu tip cilaların kullanılma nedeni de ortaya çıkmaktadır: "Alevin yayılma hızının yavaşlatılması."

Yangın nasıl oluşur ve yayılır?

Kapalı bir mekanda yangın çıktıktan kısa bir süre sonra ısı birkaç yüz dereceye ulaşır. Metal, çok iyi bir ısı iletkeni olduğundan yangın sırasında bütün mekanik dayanım özelliğini kaybederek çöker. Ancak, ahşap iyi bir iletken olmadığından mekanik özelliklerini kaybetmeden yangın süresince metallere göre uzun süre dayanımını sürdürür. Alev ve ısı yüzeyde bir karbon tabakası oluştururak alevin iç kısımlara yayılmasını azaltır. Sanıldığının aksine ahşap yapılar çelik/betonarme yapılara göre daha güvenlidir.

Estetik ve fonsiyonellik Ahşap çok estetik bir malzemedir. Bu nedenle yangın geciktirici verniklerin hem yangına karşı koruyuculuk hem de estetik özellikleri birleştirmeleri gerekir: "Koruma + yüzey performansı". Üreticilerin ihtiyaçları sadece standartlara uymaya yönelik olmayıp estetik ve fonksiyonelliği de kapsar. Bu iki faktör, Sayerlack'a yangın geciktirici ürünlerin formülasyonundan üretimine yol göstermiştir.

Standartlar ve sertifikalar İtalyan standartları kaplama ve panelleri, yer döşemesi ve asma tavanları, tefriş ve oturma gruplarını gözönüne alarak bu ürünleri yangına dayanıklılık açısından 6 sınıfa ayırır: Sınıf 0 alev almayan, Sınıf 5 kolaylıkla yanabilen. Kapalı bir mekandaki yangında sıcaklık çok yüksek seviyelere ulaşır. Mevcut ahşap malzemeler de gaz yaymaya başladıkları için yangının ilerlemesi hızlanır. Yangın dayanıklılığı Sınıf 1 olan cilalar aleve maruz kalan ahşabı en iyi koruyan ürünlerdir.

Sayerlack yangın geciktirici cilalar resmi laboratuvarlarda test edilerek Sınıf 1 olarak sertifikalandırılmışlardır . Dolayısıyla ahşabı aleve karşı mükemmel şekilde koruyarak yangının ilerlemesini ve yayılmasını etkili bir şekilde geciktirir.

Sayerlack yangın geciktirici cilaların etkinliği şu standart ve belgelerle kanıtlanmıştır:

• İtalya: UNI 9796 Class 1
• İngiltere: BS 476 Part 7 - Class 1 ve BS 476 Part 6- Class 0
• İspanya: UNE 23.727-90 Class M1

Sayerlack yangın geciktirici cilaların etkisi 2 aşamalıdır. 200 dereceye kadar normal bir yangın geciktirici etkisi gösterirken, 200 dereceden sonra bu etkiye ek olarak film tabakası köpürüp birkaç santimetre kabarır, yüzeyde karbonlaşarak alevin ilerlemesini geciktirir.

Son söz olarak Avrupa ve Amerika'da insanların toplu olarak bulundukları oteller,sinema salonları,tiyatro,alışveriş merkezleri, mağazalar,hastaneler,restoranlar, oditoryumlar,okullar,spor salonu vb. mekanlardaki ahşaplarda yangın geciktirici cilalar kullanılması yönetmelik gereğidir. HEMEL Türkiye'de bu bilincin artması ve yangın geciktiricilerin kullanımının yaygınlaşması için teknik danışmanlıkla hizmet vermektedir. HEMEL olarak özellikle Avrupa ile entegrasyon aşamasında yangın geciktirici cilaların yapı sektöründe çok önemli bir yer edineceği düşüncesindeyiz.

› Detaylı Broşür

Resimler


 

Web Sitesi Tasarımı : Yön Bilişim